Vizita Apostolului districtual Thomas Deubel și a Apostolului Vasile Cone în Republica Moldova

23.02.2025

În aceste timpuri, când pacea și securitatea întregii planete este pusă în discuție și incertitudinea planează asupra fiecăruia, avem nevoie de Dumnezeu, care este singurul garant pentru fiecare dintre noi în ceea ce privește pacea și siguranța sufletească. Fiul lui Dumnezeu a venit pe pământ să ne arate cum putem beneficia de această pace. El este Pacea noastră și nu vrem să pierdem această Pace.

La începutul acestei vizite, făcute între 20 si 23 februarie 2025, Apostolul districtual, împreună cu Apostolul Keller și Apostolul Cone, au avut întâlnirea cu Consiliul de Administrație al Bisericii din R. Moldova. Prezbiterul districtual Anatolie Cernov, care a fost președintele Bisericii timp de peste 10 ani, a ieșit la pensie, iar în locul lui a fost numit un nou președinte în persoana Episcopului Ștefan Gavriliuc. Apostolul districtual Zbinden, care a făcut și el parte din Consiliul de Administrație al Bisericii, odată cu ieșirea la pensie, a fost înlocuit cu noul Apostol Districtual Deubel, la fel și Prezbiterul districtual Condorache a fost înlocuit cu conducătorul districtului Orhei, Vasile Cebotari, astfel că după această adunare a fost constituit noul Consiliu de Administrație pentru Republica Moldova.

Tot cu această ocazie, Apostolul districtual Thomas Deubel a arătat ce înseamnă cu adevărat să faci parte din organizarea Bisericii, nu ca un șef ci ca un slujitor, așa cum ne-a învățat Isus Hristos, Domnul nostru.

La Serviciul Divin din districtul Sud, care s-a desfășurat în Biserica noastră din Cahul, Apostolul districtual l-a pensionat pe Prezbiterul districtual Cernov și pe Evanghelistul districtual Nohrin, iar ca nou conducător de district a fost numit Preotul Vitalie Țuguțchi. Apostolul districtual le-a mulțumit celor doi pentru întreaga lor activitate și i-a urat noului conducător de district multă înțelepciune și putere în sarcina lui, i-a îndemnat pe frați și surori să susțină mai departe munca și să sprijine noul conducător de district. În cadrul acestui Serviciu Divin trei suflete au primit Sfântul Duh și au devenit astfel copii de Dumnezeu.

Duminică dimineața, Apostolul districtual, însoțit de Apostolul Cone și Episcopul Gavriliuc, a ținut un Serviciu Divin în comunitatea Orhei. Aici, într-o atmosferă caldă, frații și surorile au trăit cu multă bucurie acest eveniment, în cadrul căruia două suflete au putut să primească Sfânta Pecetluire și astfel să devină parte a comunității Domnului.

După aceste zile pline de binecuvântare, Apostolul districtual, Apostolii și ceilalți slujitori au putut să se întoarcă plini de bucurie la casele lor, fiind profund mișcați de credința și dragostea fraților și surorilor din Republica Moldova.